Za historiju: Rafael Nadal osvajač Australian Opena!

Tenis 30. jan 202215:11 > 15:25 8 komentara
REUTERS/Morgan Sette

Španski teniser Rafael Nadal osvajač je prvog Grand Slam turnira u sezoni nakon što je u velikom finalu Australian Opena poslije velikog preokreta bio bolji od Rusa Daniila Medvedeva sa 3:2 u setovima.

Nadalu je za pobjedu bilo potrebno 5 sati i 28 minuta igre, a rezultat po setovima je glasio 2:6, 6:7, 6:4, 6:4, 7:5.

Od samog početka susreta igralo se veoma tvrdo uz maratonske gemove, osobito na servis Rafaela Nadala. Ipak, Medvedev je u petkom gemu oduzeo servis Špancu bez izgubljenog poena i tako stekao prednost. To je dalo vjetar u leđa Medvedevu koji je nakon toga oduzeo još jedan servis Nadalu, opet bez izgubljenog poena. Sigurnim servisom u narednom gemu riješio je prvi set u svoju korist.

U drugom setu Španac je zaigrao mnogo bolje i vođen publikom sa tribina Rod Laver Arene u četvrtom setu napravio i prvi brejk nakon nekoliko velikih grešaka Daniila Medvedeva. Sigurnim servisom u nastavku, bez izgubljenog poena potvrđuje brejk. Ipak, da se Medvedev nalazi u sjajnoj formi potvrdio je već u naredna dva gema. Prvo je za samo par minuta osvojio gem na svoj servis, da bi nakon toga napravio ribrejk i vratio se u meč. Nadal je već u narednom gemu napravio novi ribrejk, da bi potom Medvedev u narednom koji je trajao preko 12 minuta oduzeo novi servis Nadalu i ponovo se vratio u igru. Da bi nakon toga sigurnim servisom i potvrdio brejk.

REUTERS/Asanka Brendon Ratnayake

Iako uz dosta borbe, oba tenisera su osvojila svoj servis i set odvela u tajbrejk. Tamo se bolje snašao nevjerovatni Daniil Medvedev koji je nakon mnogo borbe slavio riješio ga u svoju korist sa 7:5.

U trećem setu oba tenisera, iako su nekoliko bila blizu gubljenja, uspjela su zadržati svoj servis sve do devetog gema kada je Nadal sjajnom igrom oduzeo servis ruskom teniseru. Nakon toga sigurnim servisom je treći set riješio u svoju korist i vratio se u igru.

Mnogi su prije početka susreta prognozirali da Nadal nema šanse ukoliko meč ode u pet setova protiv Daniila Medvedeva, a Španac je demantovao sve. Najbolji tenis na meču počeo je da pruža na početku četvrtog seta i već u trećem gemu oduzeo je servis Medvedevu i napravio brejk.

Medvedev se ipak veoma brzo podigao i već u narednom gemu napravio ribrejk i vratio se u suret, ali je nadal ponovo vratio brejk u četvrtom setu, nakon čak 5 propuštenih brejk lopti. U narednom je sigurno odservirao i prekinuo seriju od tri brejka, ali i potvrdio svoj. Sigurnim servisom do kraja je zadržao prednost i četvrti set riješio u svoju korist sa 6:4.

Nastavio je Španac sa sjajnom igrom i petom setu. Medvedev se doslovno mučio i kasnio sa izalscima nakon forhenda. Sve je to iskoristio sjajni Rafa i došao do brejka u petom gemu petog seta.

Da uzbuđenjima ne bude kraj pobrinuo se Daniil Medvedev koji je osvojio brejk u trenutku kada je Nadal servirao za pobjedu i veliki trijumf.

Ipak, Rafa je već u narednom seu bratio brejkm, a potom i sigurnim servisom došao do velike pobjede.

Rekordna 21- Grand Slam titula

Za Rafaela Nadala ovo je bio rekordni, 21. Grand Slam turnir u karijeri, čime je prestigao Rogera Federrera i Novaka Đokovića koji su ostali na po 20. Dok je za Španca ovo bila druga titula Australian Opena, prvi put je slavio još 2009. godine. Dva puta je osvajao Wimbledon, četiri puta US Open, dok je rekorder sa 13 osvojenih titula Roland Garrosa.