Digitalna ucjena: Napad koji je potresao svijet

Svijet 13. maj 201718:50 > 20:45
screenshot/Reuters

Veliki sajber napad virusom za koji se vjeruje da je iscurio iz američke Nacionalne sigurnosne agencije pogodio je desetine hiljada računara i organizacije širom svijeta. Zbog sofisticiranosti napada, stručnjaci vjeruju da iza napada stoji kriminalna organizacija.

Do sada je prijavljeno da su računari zaraženi u 99 zemalja širom svijeta, uključujući Veliku Britaniju Kinu, Rusiju, SAD, Španiju, Italiju i Tajvan.

Sve je počelo napadom na računarski sistem britanskog zdravstva. Bolnice su odjednom bile primorane da preusmjeravaju pozive upućene Hitnoj pomoći, u čekaonicama je nastao haos.

“Otkazali su sve operacije jer je navodno pao sistem, pa ću biti zaglavljen ovdje. Rekli su nam da je neko hakovao sistem i da im traži novac. Mislim, postoje mnogo veće korporacije od kojih se može uzeti novac. Zašto baš bolnica”, rekao je jedan pacijent.

Kompjuteri su zaključani programom koji zahtjeva 300 dolara u bitkoinima da bi kompjuter bio otključan. Poruka u vezi sa otkupom napisana je na 28 jezika, a virus se širio putem mejla. Britanske vlasti ubrzo su otkrile da se ne radi o lokalnoj pojavi.

“Mislim i da je greška da se potpuno fokisiramo na različite softvere koji su se koristili za hakovanje računarskog sistema britanskog zdravsta, pošto se radi o velikom, internacionalnom napadu”, rekla je ministrica unutrašnjih poslova Velike Britanije Amber Rad.

Ispostavilo se da je napadnuto na desetine hiljada računara širom svijeta. Napad je potvrdio i rusko Ministarstvo unutrašnjih poslova, ali istakli su da su na vrijeme primijenjene zaštitne mjere pa je virus blokirao manje od jedan posto kompjutera Ministarstva.

U Španiji su napadnute velike kompanije, uključujući i Telfoniku, telekomunikacionu kompaniju. Računarski stručnjaci ubrzo su zaključili da se radi o koordinisanom napadu, koji se mogao očekivati.

“Ovo se dogodilo jer nisu instalirani programi zaštite dovoljno brzo. Ovaj napad usmjeren je na sve, posebno na one najranjivije koji se nisu zaštitili. Dakle ne samo na britanski zdravstveni sistem već i na veliki broj organizacija širom svijeta”, ocjenjujue britanski sajber stručnjak Met Tait.

Zato se napad našao i kao tema pred ministrima finansija grupe sedam najrazvijenijih država svijeta.

“Primjećujemo da sajber incidenti predstavljaju narastajuću prijetnju našim privredama i da su potrebni odgovori koji obuhvataju cjelokupnu ekonomsku politiku”, stoji u saopštenju.

Takozvani “Rensomver” je tip virusa koji enkriptuje podatke korisnika, a onda traži isplatu da bi ih otključao. Mikrosoft je u martu objavio softversku dopunu koja popravlja problem, ali kompjuteri koji je još nisu instalirali ostaju podložni napadima.

Iz Evropola tvrde da je u pitanju talas sajber napada na dosad nezabilježenom nivou i da će biti potrebna složena međunarodna istraga radi utvrđivanja počinilaca.