Senat traži od Irana da ne sarađuje sa Obamom

Svijet 10. mar 201513:00 > 13:07
EPA

Potpredsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Joe Biden kritikovao je grupu republikanskih senatora koja je uputila otvoreno pismo iranskim liderima upozoravajući ih da ne potpisuju nikakav dogovor sa vladom predsjednika Baracka Obame.

Biden je kazao da je taj potez ugrozio buduće pregovore američkog predsjednika sa ostalim zemljama.

“Pismo koje je 47 republikanaca 9. marta uputilo Islamskoj Republici Iran, osmišljeno je kako bi potkopalo aktuelnog predsjednika usred osjetljivih međunarodnih pregovora i ispod je dostojanstva ustanove koju poštujem”, izjavio je Biden putem saopćenja za javnost.

Republikanski senatori su u pismu kazali da bi bilo koji nuklearni dogovor između američke administracije, svjetskih sila i Teherana mogao biti opovrgnut u budućnosti.

U pismu je naglašeno da se predsjednikov mandat završava u januaru 2017. godine, ali da će senatori ostati u službi “možda decenijama”.

Biden je oštor reagovao rekavši:

“Širom svijeta utjecaj Amerike ovisi o njenoj mogućnosti da ispuni svoje obaveze. Neke od njih su dio međunaordnih dogovora koje odobrava Kongres.”

Međutim, dodao je potpredsjednik, autori pisma znaju da je većina američko-međunarodnih obaveza na snazi bez odobrenja Kongresa.

Naglasio je da bi to mogao biti slučaj ako SAD, Velika Britanija, Francuska, Rusija, Kina i Njemačka odnosno Grupa P5+1 postignu dogovor sa Iranom o nukelarnom programu i dotakao se još nekoliko slučajeva u prošlosti kada su američki predsjednici donosili odluke bez odobrenja Kongresa.

“Tokom 36 godina u Senatu SAD-a ne mogu se sjetiti da su senatori direktno uputili pismo u kojem savjetuju neku drugu državu, pogotovo dugogodišnjeg protivnika, navodeći kako predsjednik nema konstitucionalno ovlaštenje da postigne dogovor”, rekao je Biden.

Upozorio je i da će Amerika biti kriva ako pregovori ne uspiju zbog intervencije Kongresa.

Grupa P5+1 i Iran do kraja marta ove godine trebaju postići okvirni politički dogovor o nuklearnom programu. Krajnji rok za dogovor je 1. juli. Šest zemalja zahtijeva da Iran ograniči obogaćivanje uranijumom i dozvoli Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju da neometano sprovodi uvid u proces.