Evropski sud: Poljska, Mađarska i Češka zbog izbjeglica prekršile zakon EU

Svijet 02. apr 202012:31 > 12:45
Tanjug/STR

Poljska, Mađarska i Češka Republika prekršile su zakon EU kada su odbile da prime izbjeglice, u skladu sa kvotama iz 2015. godine, odlučio je Evropski sud u Luksemburgu. Kako se navodi u presudi, države članice ne mogu pravdati takve odluke "očuvanjem javnog poretka i zaštite unutrašnje sigurnosti", kao ni navodnom "nefunkcionalnošću primenjenih mehanizama".

Tri države članice Evropskom sudu je prijavila Evropska komisija, sa zahtjevom da se utvrdi da li su povrijedile svoje obaveze koje proizilaze iz prava Unije, time što nisu na svaka tri mjeseca dostavljale informacije o tome koliko zahtjeva za međunarodnu zaštitu mogu da prihvate.

Povrijeđena i odluka o obaveznom premiještanju

Sredinom 2015. godine, određene su kvote za prijem izbjeglica i migranata koji su, u tom trenutku, na teritoriju EU ulazili u Grčkoj i Italiji. U skladu sa tim, Poljska je pristala da prihvati 100 ljudi, ali nije nikoga, Češka je najavila da će primiti njih 50, ali je prihvatila svega 12 osoba, dok je Mađarska takvu ideju ignorisala.

Sud je utvrdio da su sve tri države članice povrijedile odluku koju je Vijeće donijelo o obaveznom premiještanju 120.000 podnosilaca zahtjeva za međunarodnu zaštitu iz Grčke i Italije u druge države članice Unije. Takođe, Poljska i Češka Republika su povrijedile i obaveze koje proizlaze iz ranije odluke čiji je cilj bio premiještanje 40.000 podnosilaca takvih zahtjeva.

Odgovornost prema ostalim članicama EU

Kako se navodi u saopštenju suda, odbijen je argument tri države članice prema kome su tužbe Evropske komisije “nedopuštene“ zbog toga što je još 2017. godine istekao period primjene odluke. Sud smatra da se mora utvrditi odgovornost za kršenje pravila EU, između ostalog i zbog odgovornosti koje te tri države imaju prema ostalim članicama Unije.

Evropski sud je naglasio da se prilikom premještanja država članica mora voditi računa o zaštiti nacionalne sigurnosti, ali da se ne može pravdati opštim tvrdnjama.

“U tom kontekstu potrebno je ispitati svaki pojedinačni slučaj, na osnovu podudarnih, objektivnih i konkretnih elemenata na osnovu kojih se konkretan podnosilac zahtjeva može sumnjičiti da predstavlja trenutnu ili potencijalnu opasnost,“ naveo je sud u odluci.  

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad