Copernicus: Protekli septembar najtopliji ikada

Svijet 08. okt 202021:23 > 21:24
N1

Nedavne vrućine zabilježene u Evropi, Australiji, Bliskom Istoku i nekoliko drugih drugih mjesta na svijetu su dovele do toga da je protekli septembar bio najtopliji ikada do sad izmjeren na globalnom nivou, objavila je Služba za klimatske promjene Evropske Unije, Copernicus.

Prosječna temperatura planete Zemlje je bila za 0,05 stepeni Celzijusa viša nego prethodno izmjereni rekord za septembar – koji je upravo postavljen prošle godine, prenosi CNN.

Po tim mjerenjima su temperature u čak tri od proteklih devet mjeseci postavile nove rekorde, što ukazuje na opasan trend temperatura na nivoima koje su međunarodne organizacije ocjenile kao pogubnim za Zemlju.

Sama Evropa je doživjela najtopliji septembar ikada izmjeren na kontinentu, sa rekordnim temperaturama izmjerenim u Francuskoj sredinom mjeseca, te neobično toplom klimom i na području Crnog mora.

Slično je bilo i na Bliskom Istoku, a rekordne septembarske temperature su zabilježene u Turskoj, Izraelu i Jordanu.

To se desilo i u južnom Brazilu krajem mjeseca, a Australija je zabilježila svoj drugi najtopliji septembar do sad.

U Sibiru, gdje su požari tokom cijele godine uzrokovali porast emisije ugljičnog dioksida, nivo žive u okolišu je bio na neobično visokom nivou.

U međuvremenu, u okrugu Los Angelesa, dnevne vrijednosti dostigle su rekordnih 49 stepeni Celzijusa, samo nekoliko sedmica nakon što je na području Doline smrti zabilježena vjerovatno najviša temperatura na svijetu izmjerena u više od 100 godina.

Protekli septembar je bio skoro 1,3 Celzijusa topliji nego prije industrijskog doba.

Povišenje globalne temperature se mora zadržati ispod 1.5 stepeni Celzijusa nego što je bio nivo prije industrijskog doba da bi se spriječile teške klimatske posljedice, kako je zaključeno na Međuvladinom panelu za klimatske promjene (IPCC).

Naučnici iz Copernicusa su procijenili prošlog mjeseca da su se emisije CO2 od požara u Arktičkom krugu povećale za više od trećinu u odnosu na 2019. godinu, sa 244 megatona ugljika proizvedenog od 1. januara do 31. avgusta 2020.

Ukupno je proizvedeno je 181 megatona ugljenika tokom cijele 2019. godine, naveo je izvor. 

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad