Šta bi pobjeda Le Pen na francuskim izborima značila za EU?

Svijet 19. apr 202215:38 0 komentara
Alain JOCARD / AFP

Na francuskim predsjedničkim izborima vodi se “borba za budućnost EU”, i mada kandidatkinja krajnje desnice, Marine Le Pen, zvanično ne zastupa ideju napuštanja Evropske Unije, analitičari smatraju da bi njena pobjeda bi mogla dovesti do "paralize" EU, piše BBC.

Dok politički protivnici Le Pen tvrde da bi njena politika dovela u opasnost mjesto Francuske u EU, njene pristalice tvrde da Brisel nije uspio naučiti lekcije iz Brexita.

Birači će u nedjelju birati između Le Pen i sadašnjeg predsjednika Emmanuela Macrona, koji predvodi centristički pokret La Republique En Marche (Republika u pokretu).

Le Pen, koja je na čelu Rassemblement Nationala (Nacionalno okupljanje), značajno je ublažila svoj pristup EU na ovim izborima.

Da li se promjenila politika koju zastupa Le Pen?

BBC navodi da je manifest koji je Le Pen objavila 2017. godine je obećao referendum o članstvu u EU, nakon šestomjesečnih pregovora o pokušaju radikalne reforme bloka.

Međutim, u ovogodišnjem dokumentu “22 mjere za Francusku” ona pitanje EU čak ni ne pominje direktno. Također nema ideje o povlačenju Francuske iz jedinstvene valute, eura.

Ministar francuske vlade i član Macronove stranke Jean-Baptiste Lemoyne vjeruje da je njen mekši stav rezultat njene želje da “osvoji predsjedničku poziciju”.

Međutim, on je podcrtao da ona i dalje “dovodi u pitanje neke osnove EU”.

BBC navodi da je “nesporno da bi pobjeda Le Penove izazvala šok u Briselu”.

“Za razliku od Ujedinjenog Kraljevstva, Francuska je bila jedan od osnivača onoga što je na kraju postala Evropska unija, a sada je njen drugi najveći finansijski pokrovitelj. Marine Le Pen želi smanjiti doprinose Francuske EU, pooštriti granične kontrole i održati referendum o zaustavljanju “nekontrolisane” imigracije”, navodi britanski medij.

Ovakva politika bi uključivala i davanje prioriteta u pristupu socijalnoj pomoći te socijalnom programu za dodjelu stanova i zapošljavanje Francuzima.

“Čini se da su takve politike u direktnoj suprotnosti sa slobodnim kretanjem i primatom zakona EU”, navodi BBC.

Paraliza ili “novi život” za EU?

Kako navodi Jonathan Eyal, pomoćnik direktora u istraživačkom centru Royal United Services Institute, ovo predstavlja zahtjev za “a la carte” članstvom u EU – sistemom u kojem bi Francuska birala ono što želi da implementira iz EU politike.

On tvrdi da bi takvi planovi mogli dovesti do “paralize” EU ako druge zemlje članice, poput Poljske i Mađarske, udruže snage sa Francuskom u pokušaju da obuzdaju ovlasti Evropske komisije.

Navodi da je to je ideja koja bi više ličila na “skup nacionalnih država, a ne na jedinstven koncept”.

S druge strane, članica Rassemblement Nationala Patricia Chagnon iz Abbevillea izjavila je za BBC da Le Pen želi da “oslobodi okova” država članica iz “velike birokratske mašine” te da bi labavija alijansa nacija i sistem po kojem države biraju vlastitu politiku udahnuli “novi život” u EU.

On tvrdi da upravo oni koji se “ne slažu s reformom EU” nazivaju politiku koju zastupa Le Pen uvođenjem “Frexit-a” na mala vrata.

“Marine Le Pen se zalaže za poštovanje suvereniteta i nezavisnosti svake zemlje članice”, navodi ona, te dodaje da ona istovremeno shvata važnost “bliske saradnje”.

“Stanje trajne revolucije”

U međuvremenu je Emmanuel Macron opisao glasanje u nedjelju kao “referendum o Evropi”.

Pobjeda Marine Le Pen bi zaista bila “potres” za EU, kaže Sylvie Kauffmann, urednička direktorica francuskog dnevnika Le Monde.

Međutim, ona ukazuje na upornu prednost Macrona u anketama i činjenicu da bi se Le Pen, čak i kada bi uspijela pobjediti na izborima, zatim morala suočiti sa izazovom da zauzme većinu na parlamentarnim izborima u junu.

Ali kako navodi Jonathan Eyal, predsjedništvo Le Pen moglo pokazati vrlo remetilačkim za Zapad.

On navodi da bi ona “bila u stanju trajne revolucije” i sa EU i sa NATO savezom.

BBC navodi da je bivša zastupnica u Evropskom parlamentu Marine Le Pen i ranije sukobila sa Briselom.

Ona je u ponedjeljak odgovorila na izvještaje da je tijelo EU za borbu protiv korupcije OLAF optužilo nju i neke od njenih kolega da su pronevjerili više od 600.000 eura dok su bili članovi Evropskog parlamenta.

Ona je to nazvala “niskim udarcima Evropske unije, samo nekoliko dana do drugog kruga izbora”, te je odbacila optužbe.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!