Munje, eksplozije i rušenje aviona: Najveći mitovi o mobilnim telefonima

Tehnologija 27. apr 202208:35 0 komentara
Unsplash / ilustracija

O mobilnim telefonima postoje brojne teorije. Neke su istinite, druge su glupost, a kao i obično, istina je negdje između.

Bolje je ne ažurirati telefon jer ga to usporava

Netačno. Njemački stručnjak Stefen Herget preporučuje korisnicima da redovno ažuriraju telefone kako bi omogućili nove opcije i zaštitili se od bezbjednosnih propusta.

Iako stariji uređaji, u retkim slučajevima, mogu da se uspore zbog ažuriranja, nema drugog načina jačanja bezbjednosnih postavki.

Svaki pametni telefon smije da se pokvasi, čak i onaj koji nema IP zaštitu

To zavisi od količine vlage. Nekoliko kapi neće naštetiti pametnom telefonu, tvrdi Herget.

IP kod štiti telefon od prodiranja prašine i vode, pa su svi moderni pametni telefoni do neke mjere zaštićeni. Ali ako vam telefon upadne u vodu, može prestati da normalno funkcioniše usprkos IP zaštiti.

Visoka rezolucija znači dobar kvalitet kamere

Netačno. Kvalitet fotografija snimljenih modernim pametnim telefonima ne zavisi od broja megapiksela, već od kvaliteta sočiva, senzora i drugih tehničkih komponenti, objašnjava Herget.

Osim toga, softver kamere ima sve veću ulogu u kvalitetu slike, pogotovo pri fotografisanju u mraku ili u uslovima lošeg osvjetljenja.

Baterija se mora isprazniti do kraja prije nego što telefon priključimo na punjenje

Netačno. Ova teza potiče iz vremena kada su baterije najčešće bile nikal-kadmijumove. Današnje litijum-jonske bi baš trebalo staviti na punjenje prije nego što se potpuno isprazne.

Stefen Herget preporučuje da se baterija ne pušta na ispod 20 odsto kapaciteta, zbog toga što je upravo potpuno pražnjenje može oštetiti.

U avionu treba uključiti avionski način rada jer se u suprotnom avion može srušiti

Netačno. Putnici aviona bi zaista trebalo da ugase telefone ili ih postave u avio režim, ali ne zato što bi mogli da prouzrokuju pad aviona, već zato što mogu da ometaju rado komunikaciju aviona.

Korišćenje telefona prilikom oluje privlači munje

Netačno. U pametnom telefonu nema dovoljno metala koji bi privukao munju.

Ako ne resetujemo telefone redovno, postaće sporiji

Netačno. Za razliku od desk top računara, pametni telefoni ne moraju da se redovno gase, jer su njihovi operativni sistemi stvoreni za kontinuiranu upotrebu, kaže Herget.

Korišćenje telefona na benzinskim pumpama može da izazove eksploziju

Netačno. Upozorenja o mogućnosti požara uzrokovanog korišćenjem telefona pri točenju goriva, koja postoje na nekim benzinskim pumpama, postoje zbog toga što je gorivo zapaljivo.

Na primjer, do požara može doći u slučaju da se pri padu telefona ošteti baterija. Stefen Herget ipak preporučuje da telefone pri točenju goriva stavimo u džep.

Ako ugasimo aplikacije kad ih ne koristimo, ubrzaćemo rad pametnog telefona i štediti bateriju

To zavisi od starosti i naših navika korišćenja uređaja. Moderni pametni telefoni sami uspore aplikacije u svrhu uštede baterije, objašnjava Herget.

Zbog toga ih ne treba gasiti. Štaviše, ako ne ugasimo aplikacije koje redovno koristimo, možemo uštediti bateriju, jer se one u tom slučaju ne moraju stalno ponovno pokretati. Ipak, na starijim uređajima ima smisla gasiti aplikacije.

Moguće je pokupiti virus na pametnom telefonu putem SMS poruke

Netačno. Virusi se na ovaj način ne mogu prenijeti, kaže Herget. Ipak, kriminalci mogu putem SMS-a na pametni telefon poslati link koji vodi na stranice koje vam mogu ukrasti podatke ili skinuti štetni softver.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!