Veliki uspjeh bh. robotičara iz Mostara: Tri nagrade i specijalno priznanje

Tehnologija 20. okt 202219:44 0 komentara

Mladi bh. robotičari iz Mostara osvojili su tri nagrade i specijalno priznanje na bio je veoma uspješan i ovogodišnjem natjecanju u Ženevi. Za razliku od političara, ponovno su BiH predstavili u najboljem svjetlu.

Lejla, Nizama, Hana, Danis i Sanjin u četiri dana takmičenja u imali su zadatke sa robotom kojeg su sami izradili, razgovore sa sudijama, prezentaciju projekta i brojne druge aktivnosti.

“Imali smo zadatak da naš robot kupi loptice, ili da ih uzima i direktno baca u jednu veliku korpu i drugi dio takmičenja je bilo dizanje robota, mi smo se predstavili na taj način što smo napravili dvije ruke koje su gurale te loptice u kompresor”, navela je robotičar Lejla Nuhić.

Hana Juklo je istaknula da je ovo jedno ogromno iskustvo za sve njih.

“Sami odlazak na takmičenje, cijeli put ka takmičenju, kada znamo da se u jednoj prostoriji nalazimo sa 180 zemalja svijeta, poznavanje novih kultura, jezika gdje smo svi pomagali jedni drugima”, navela je Juklo.

Bilo je nekih uspona i padova, ali sve je prošlo u najboljem redu, dodao je Danis Mušić, robotičar.

“Nije bila najveća odgovornost na nama, zato jer smo igrali u alijansama, ali proteklo je ok”, kazao je Mušić.

U konkurenciji od 180 zemalja plasirali su se na 36 mjesto, no rezultat svakog meča uveliko je ovisio od alijanse, koju su s njima činile još druge dvije zemlje.

“Nekad je bolje bilo izgubiti od dobre alijanse nego pobijediti, tako da taj plasman kao individualno takmičenje nema nekog efekta bez alijanse, i zbog toga smo mi u jednom momentu bili 19. pa smo pali na 36. mjesto gdje smo se zadržali”, naveo je Anes Hadžiomerović, iz Mentrona.

U finale s ostalih devet timova prošli su sa prototipom proizvoda kojeg su izradili za ranu detekciju požara s ciljem prevencije njegovog širenja. Naišli su, tvrde, na čuđenje sudija koji su se pitali kako državne institucije u Bosni i Hercegovini nisu zainteresovane za ovakav proizvod, s obzirom na to da svake godine zbog požara gubimo šumu i prirodno bogatstvo ove zemlje.

“Ovaj uređaj svakih 30 do 60 sekundi aktivira svoj senzor i ploču da bi detektirao ima li požara ili ikakvog gasa u blizini. Preko svoje kartice on šalje direktno u našu bazu i mi možemo pregledati historijski pregled , a u slučaju da dođe do požara mi možemo detektirati i odmah poslati notifikaciju, zvuk i tačnu lokaciju gdje se nalazi taj požar”, rekao je Sanjin Brajević, robotičar.

Do titule svjetskih prvaka u robotici prošle godine došli su radeći u neuslovnoj prostoriji bez osnovne opreme, interneta i finansijske podrške, no ovaj put pripreme su tekle u znatno boljim uslovima. Nadaju se da podrška neće izostajati u narednom periodu.

“Da ne moramo trošiti dodatnu energiju na traženje sredstava, jer imamo pameti to smo dokazali i prošle godine i ove. Imamo rezultate i trebaju nam bolji uslovi za rad”, kazao je mentor Anes Hadžiomerović.

Armin Đidelija, također mentor, mišljenja je da se u obrazovanje i edukaciju treba ulagati i to je budućnost i nas i BiH.

A sada misli i energiju preusmjeravaju na drugi zadatak, a to je lansiranje prvog satelita u svemir koji bi u orbiti trebao biti već krajem ove godine.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!