Crvena linija: Kako su dani sjećanja postali dani mržnje?

Crvena linija 07. maj 202121:42 > 22:01 0 komentara

U sedmici obilježavanja Bljeska, granatiranja Zagreba, protjerivanja Hrvata iz Hrtkovaca, odbrane Predsjedništva RBIH u Sarajevu i ubistva 12 pripadnika specijalne policije u Vinkovcima dvadesetak mladića u Borovom selu uzvikivalo je "Ubij Srbina", a Srpskom narodnom vijeću, ali i Hrvatima u Vojvodini ponovo se prijetilo smrću.

Kako su dani sjećanja postali dani mržnje i posle 30 godina? Mogu li komemoracije ostati van jezika ratnog stanja kada skoro svaki drugi maturant u Hrvatskoj pozdrav „Za dom spremni“ smatra legitimnim, a ministar unutrašnjih poslova Srbije da je zadatak njegove generacije stvaranje srpskog svijeta, čime bi se, kako je rekao, stvorio trajni mir na Balkanu na kojem je SNSD zbog dogovora sa HDZ-om glasao protiv ćirilice u FBiH.

O danima sjećanja koji postaju dani mržnje i poslije 30 godina u Crvenoj liniji govorili su Dragana Jeckov, saborska zastupnica SDSS – a, Darko Baštovanović iz Hrvatskog nacionalnog vijeća i Irfan Čengić, zastupnik u Parlamentu Federacije BiH.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!