Neizvjesna budućnost aražmana BiH sa MMF-om

Vijesti 09. sep 201819:48 > 19:54
Fena

Budućnost aranžmana Bosne i Hercegovine s Međunarodnim monetarnim fondom zavisit će upravo od analize ove finansijske insitucije o povećanju osnovice plate u Republici Srpskoj i Zakona o pravima demobilisanih boraca i njihovih porodica.

Vjekoslav Bevanda, ministar finansija i trezora Bosne i Hercegovine, je ukazao da je Vijeće ministara uradilo svoj dio posla i da je odgovornost sada na entitetima.

Nešto ranije, Francisco Parodi, rezidentni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda za Bosnu i Hercegovinu, za N1 je potvrdio da je naredna tranša za Bosnu i Hercegovinu otkazana zbog navedenih zakonskih rješenja.

“Govorimo o stotinama miliona maraka. To će dovesti u pitanje finansijsku stabilnost. Onemogućit će vlast da novac troši u primarne potrebe poput obrazovanja, zdravstva i investicija”, upozorio je Parodi.

Iz entitetskih vlada tvrde da su zakonska rješenja u okviru planiranih budžeta. No, ekonomisti smatraju da povećanje plata i davanje boračke naknade ima jedan cilj – dobijanje glasova.

“Ako prođete kroz Zakon o pravima demobilisanih boraca i njihovih porodica, vidjet ćete da je on u kondicionalu – ako ima novca. To govori da nije ozbiljan zakonski prijedlog i da nema novca za obećano”, mišljenja je Adis Huskić, politički analitičar.

Aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom je vrijedan 1,7 milijardi maraka i zaključen je u septembru 2016. godine. Od tada su isplaćene dvije tranše: jedna od 153,78 miliona maraka i druga od 145 miliona maraka.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.