Upozorenje: Ubrzano i alarmantno uništavanje rijeka i voda u BiH

Vijesti 22. mar 201913:02 > 13:04
Dron.ba/N1

Neracionalna eksploatacija, proizvodnja i potrošnja fosilnih goriva i energije bezuvjetno vodi ka klimatskim promjerna čije smo posljedice osjetili 2014. godine, kada su Bosnu i Hercegovinu pogodile poplave katastrofalnih razmjera, upozoreno je uz Svjetski dan voda iz Centra za razvoj i podršku Tuzla.

Upozoravaju na ubrzano i alarmantno uništavanje rijeka i voda u Bosni i Hercegovini.

“To se dešava zbog nekontrolisanog korištenja fosilnih goriva, prvenstveno uglja i povećane gradnje novih hidrocentrala. Emisija opasnih i kancerogenih supstanci iz rudnika, sagorijevanja uglja za grijanje, odlagališta jalovine, direktno zagađuju površinske i podzemne rijeke i vode, uzrokuju spuštanje nivoa voda i ugrožavaju zdravlje stanovništva”, naglašavaju iz Centra za razvoj i podršku Tuzla.

Navode da akumulacijske hidrocentrale mijenjaju prirodne riječne tokove u vještačke ekosisteme s drugačijim životnim uslovima u kojima postojeći organizmi ne mogu opstati.

“Tada dolazi do trajnog gubitka plodnog tla, degradacije gornjeg toka rijeka, nestanka vodnih bioraznolikosti, te opadanja kvaliteta vode stvaranjem ‘efekta bare’. Truljenjem potopljenje vegetacije, akumulacije postaju izvori CO2 i metana, te stvaraju efekat staklenika, veće prisustvo magle i vlage, a u isto vrijeme potapaju izvore čiste, pitke vode”, naglašavaju iz Centra za razvoj i podršku Tuzla.

Centar za razvoj i podršku stoga apeluje na sve odgovorne institucije Bosne i Hercegovine da preuzmu odgovornost i počnu ispunjavati obaveze iz potpisanog Ugovora o Energetskoj zajednici po pitanju smanjenja negativnog uticaja fosilnih goriva i hidro energije na okoliš, zdravlje ljudi i društveno-ekonomski razvoj, te stvore okolišno prihvatljiv energetski sektor.

Inače, prve važne preporuke o problemima vezanim za vodu, vodne resurse bile su formulisane na konferenciji Ujedinjenih naroda o vodama 1977. godine u Mar del Plati (Argentina).

Nakon konferencije Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru Generalna skupština UN-a je rezolucijom od 22. februara 1993. odlučila da se 22. mart svake godine obilježi kao Svjetski dan voda i da se na taj dan, diljem svijeta, posebno skrene pozornost na probleme vezane za vodu i vodne resurse.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android| iPhone/iPad