Šta je Haško tužilaštvo navelo kao propust u presudi Šešelju

Vijesti 06. apr 201615:32 > 15:36
N1

Haško tužilaštvo na čelu sa glavnim tužiteljem Sergeom Brammertzom danas je donijelo odluku da će se žaliti na oslobađajuću presudu Vojislavu Šešelju.

“Nakon što smo proučili razloge kojim je većina članova Pretresnog vijeća oslobodila Vojislava Šešelja svih optužbi, Tužilaštvo je odlučilo da uloži žalbu na presudu. Uzimajući u obzir suštinsku i dalekosežnu prirodu grešaka koje smo identifikovali u presudi većine članova Pretresnog vijeća, želimo naglasiti žrtvama zločina da će predstojeća žalba biti od najvećeg prioriteta za Tužilaštvo”, naveo je Brammertz.

U Tužilaštvu smatraju da je došlo do suštinskog propusta većine članova Pretresnog vijeća da obave svoju pravosudnu funkciju.

“Većina članova Pretresnog vijeća je propustila da na pravi način presudi o ključnim aspektima argumentacije tužilaštva između ostalog i iz sljedećih razloga: nije uzela u obzir velike dijelove dokaznog materijala; nisu valjano obrazložili svoje zaključke; nije pravilno primijenila standard “van razumne sumnje”; nije donijela zaključke koji se tiču obrasca zločina koji su dokazani iznesenim dokaznim materijalom; nije uzela u obzir optužbe protiv Vojislava Šešelja u svjetlu sveprisutnog obrasca dokazanih zločina; nije napravila razliku između krajnjeg političkog cilja kojeg su željeli postići članovi udruženog zločinačkog poduhvata i zločinačkog načina kojim su ga htjeli ostvariti; donijela je nerazumne i protivrječne zaključke o činjenicama; te nije pravilno primijenila elemente koji se tiču vida odgovornosti, kao što su udruženi zločinački poduhvat i pomaganje i podržavanje, u skladu s utvrđenom sudskom praksom”, navodi se u odluci o žalbi na presudu Šešelju.

U Tužilaštvu smatraju također da je većina članova Pretresnog vijeća nerazumno dopustila mogućnost da je zločinačko ponašanje bilo samo zakoniti doprinos ratnim nastojanjima, bez obzira na ogroman broj dokaza koji ukazuju suprotno.

“Po našem mišljenju, ovakva metodologija je navela većinu članova Pretresnog vijeća da nerazumno dopusti mogućnost da je protjerivanje civila bilo humanitarni postupak; da je huškački govor mržnje jednostavno imao za cilj podizanje morala srpskih snaga; te da je upotreba snaga u cilju etničkog čišćenja bila mjera za za štitu srpskog stanovništva. Potpuno zanemarujući veliki broj zločina koji su dokazani za vrijeme prvostepenog suđenja, većina članova Pretresnog vijeća je zaključila da nije bilo rasprostranjenog ili sistematskog napada na civilno stanovništvo u dijelovima Hrvatske i Bosne i Hercegovine, kao što je potrebno za dokazivanje zločina protiv čovječnosti”, navodi se.

Kao i kod svih žalbi koje podnosi Tužilaštvo, navode, uložit će maksimalne napore kako bi obezbijedili da žalba u postupku protiv Vojislava Šešelja bude vođena efikasno, efektivno i pravično i u skladu s pravilima propisanim za žalbeni postupak pred Mehanizmom za međunarodne krivične sudove.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.