Džaferović: Informacije ZZJZ FBiH izravno demantuju dezinformacije o radu KCUS-a

Vijesti 04. apr 202115:33 17 komentara
FENA / Arhiv

Šefik Džaferović, član Predsjendištva BiH (SDA), uputio je saopštenje povodom novih informacija o respiratorima i radu Kliničkog centra univerziteta u Sarajevu.

Džaferović u uvodu ističe da je “plasiranje neprovjerenih i nepotkrijepljenih tvrdnji u vezi sa odgovorom zdravstvenih institucija na pandemiju koronavirusa, a kojem svjedočimo proteklih dana u bh. javnosti, predstavlja neodgovorno ponašanje prije svega prema pacijentima i njihovim porodicama, kao i ljekarima koji se bore za njihove živote”.

“U trenutku kada ulazimo u drugu godinu nezapamćene krize, širenje spekulacija s ciljem unošenja nemira i podrivanja povjerenja u zdravstvene institucije može imati koban efekat za sve nas”, navodi Džaferović.

Član Predsjedništva BiH navodi da “takvom društveno neodgovornom ponašanju treba stati ukraj”, te da zdravstvene institucije imaju zakonsku nadležnost, obavezu i profesionalnu osposobljenost da iznose tačne podatke o stanju u COVID odjelima.

“Što one i čine”, poručio je.

“Tako je Zavod za javno zdravstvo objavio jučer informaciju da je najniža stopa smrtnosti u državi u Hercegovačko-neretvanskom kantonu i Kantonu Sarajevo. To izravno demantuje dezinformacije o radu KCUS-a”, navodi Džaferović.

“Sistemsko širenje dezinformacija i teorija zavjera u svim državama predstavlja neprihvatljivo i kažnjivo ponašanje, naročito u vremenu pandemije. Svako ko u ovakvoj situaciji, zbog političkih razloga, svjesno širi dezinformacije i paniku, ugrožava živote pacijenata, i mora biti odgovoran pred zakonom”, zaključio je u saopštenju Šefik Džaferović.

Portali u Bosni i Hercegovini objavili su jučer pismo koje su ljekari Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, navodno, uputili javnosti. U pismu se, između ostalog, navodi da je situacija u ovoj ustanovi katastrofalna.

Za tvrdnju da respiratori ne rade – iz KCUS-a kažu da je spin.

U međuvremenu, nižu se brojne reakcije na društvenim mrežama u kojima se u pitanje dovodi autentičnost pismo dok se prema mišljenju drugih, u provjeru navoda trebaju uključiti institucije.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare