
Jasmin Imamović, gradonačelnik Tuzle, u programu N1 govorio je o projektu reorganizacije i racionalizacije entiteta Federacija BiH. Imamović je kazao da će sve to uskoro biti predstavljeno strankama, ali i predstavnicima međunarodne zajednice. On je ocijenio da SDP-ov program nije populistički, te da će donijeti profit svim strankama, a najviše će smanjiti korupciju.
Plan reorganizacije je nastao na osnovu neučinkovitosti i glomaznosti aparata FBiH. SDP će u narednom periodu razgovarati sa strankama.
"Znamo da je sistem neracionalan, da se u ime decentralizacije dogodila centralizacija na nivou entiteta i kantona. Lokalne zajednice su žrtve centralizacije", rekao je Imamović.
Sa strankama nisu još razgovarali.
"Javnost će znati kada imamo sastanak sa SDA, HDZ, SBB. Prvo ćemo s njima razgovarati, a onda i sa strankama opozicije", rekao je Imamović.
Imamović: Krajnji je momenat da se ovo uradi
Da li je plan unaprijed osuđen propast?
"Ne bih rekao. Imamo dobre prijedloge, da smo se nastojali staviti u kožu svakog građanina i svakog naroda", rekao je Imamović.
Imamović je već ranije iznio šokantne podatke, da u Federaciji imamo 140 ministara, isto toliko sekretara, 300 pomoćnika ministara. U prilogu na vrhu pogledajte grafiku koja prikazuje sadašnje stanje.
Hoće li ova inicijativa biti stopirana maksimalisitčkim zahtjevima o sveobuhvatnoj reorganizaciji države?
"Mislim da bi sve stranke morale da shvate da je krajnji momenat da to urade, jer će nestati sa političke scene. Radi se o armiji funkcionera. Racionalizacija ima za cilj da se korupcija smanji za 10 puta. Ako se smanji broj funkcionera - manje je korupcije", izjavio je Imamović.
SDP je spreman za ovaj korak, kako je kazao i Imamović ima punu podršku Predsjedniuštva stranke.
"Nešto se uraditi mora. Zapetaljali smo se samo oko Izbornog zakna, niko ne razmišlja o racionalizaciji. To ne znači ukidanje kantona, nego prenošenje nadležnosti. Imamo 35 vanbudžetskih fondova, a treba nam pet. Imamo 11 zdravstvenih fondova, treba nam jedan. Ja nemam pravo da se liječim u Sarajevu, a vi u Tuzli. Mi smo iz velikih kantona, koji imaju velike centre. Mi hoćemo da postignemo da se građani liječe bilo gdje, a sve da se fakturiše u centralni fond", pojasnio je gradonačelnik Tuzle.
Mogućnost nadzora, smanjenje korupcije
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare