Kovač: Nedopustiv način komunikacije sa reisu-l-ulemom Islamske zajednice u BiH

author
Nikola Vučić
05. aug. 2022. 19:19
Mirnes Kovač za N1
Mirnes Kovač za N1 | Mirnes Kovač za N1

Stišavaju se reakcije na SDP-ov i NIP-ov pokušaj vođenja debate sa Islamskom zajednicom i reisu-l-ulemom Huseinom ef. Kavazovićem, koja je, u konačnici, otvorena pisma dvojice lidera odlučila arhivirati s namjerom da generacije u budućnosti s čuđenjem čitaju njihov sadržaj. Razlog je, podsjetimo, bila izjava o "prebrojavanju".

Iako izravne potpore, navođenja pojedinaca ili stranke, nije bilo u analiziranim rečenicama poglavara Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, pojedine političke partije smatraju da je ipak riječ o vezama Islamske zajednice i najveće bošnjačke parlamentarne stranke, SDA, čijem se lideru pružila "ruka spasa".

Koliko demokracija i sekularna država "podnose" religijski upliv u politički - javni prostor? Različite su perspektive kad je riječ o ovom velikom demokratskom pitanju. Dok jedni smatraju kako religijske institucije imaju pravo javno progovarati o temama od društveno-političkog značaja, jer im je to obaveza, drugi smatraju da odnos vjerskih institucija treba biti sveden na minimum kad je riječ o uplivu u sekularnu, političku sferu.


Skinemo li prašinu sa starih novina, vidjet ćemo, primjerice, da je prije nekih 15-ak godina bivši reisu-l-ulema, Mustafa Cerić, znao govoriti kako samo jedinstvo i vjera mogu sačuvati jedan narod. Ili, romantičarski, da se sve do 1992. godine vjerovalo da je Bosna robinja, a onda se shvatilo da je ipak princeza, "a njeni i babo i mati šehidi bosanski".

1659718687-mustafa-1-1024x576.jpg
2006. | 2006.



Uz bivšeg religijskog poglavara vezale su se kritički obojene kvalifikacije, da je "veliki muftija" zapravo "predsjednik vjerskog krila Stranke demokratske akcije". No, stranka je nizala uspjehe, slavodobitno najavljujući nove - iz ciklusa u ciklus.

1659718758-mustafa-2-1024x576.jpg
2004. | 2004.



Aktuelni reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović, kojega mnogi smatraju značajno udaljenijim od politike u odnosu na njegova prethodnika, Mustafu Cerića, naišao je ipak na kritike zbog podrške "prebrojavanju". On je ranije govorio (21. 1. 2021., N1) da se imami "čuvaju da ne govore o onim temama bar pred izbore, koje su škakljive, s političkog stanovišta. Ali tu se postavlja i drugo pitanje: da li time imamu ogrnaičavamo slobodu govora".

Novinar, publicist i prevoditelj Mirnes Kovač za N1 je komentirao aktuelnu javnu debatu, kazavši kako je neprimjeren ton kojim se političari obraćaju instituciji Islamske zajednice i reisu-l-ulemi Huseinu efendiji Kavazoviću, koji - kako tvrdi - nije zaslužio takav način ophođenja prema njemu.

"Ovo je nedopustiv način komunikacije s temeljnom institucijom muslimana ove zemlje. Islamska zajednica ima svoje principe i ima pravo da govori, da upozorava. Reisu-l-ulema Husein Kavazović nije zaslužio ovakav odnos prema njemu", rekao je Kovač za N1.

Podsjetimo, u međuvremenu je o ovoj temi govorio i predsjednik SBB-a Fahrudin Radončić, koji je rekao kako je obaveza svakog Bošnjaka, a naročito političkih lidera, da imaju u vidu da su “nas Islamska zajednica i njeni autoriteti stoljećima sačuvali kao vjeru i narod”.

"Reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović se, na poziciji vjerskog lidera, pokazao kao čovjek koji zna, umije i razumije svoju ulogu i njenu važnost i mislim da i on i mi možemo da budemo ponosni načinom kako je do sada obavljao svoju dužnost”, rekao je predsjednik Saveza za bolju budućnost.

video-cdn src="https://best-vod.umn.cdn.united.cloud/stream?asset=saizsdapkg19niv120220805183556286-n1info-ba-worldwide&stream=hp1400&t=0&player=m3u8v&sp=n1info&u=n1info&p=n1Sh4redSecre7iNf0" video-id="5228046"]



Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama