Najviši političko-vojni vrh ratne RS u piramidi zločina

Vijesti 10. jul 202107:05 > 08:33 3 komentara
N1

Više od 700 godina zatvora presuđeno je za genocid i druge zločine u Srebrenici na međunarodnim sudovima te sudovima u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Srbije, a osuđeno je 47 osoba, jer su bili nalogodavci i izvršitelji počinjenih zločina. Sudovi su izrekli pet kazni doživotnog zatvora uključujući onu Ratku Mladiću. Najveći broj presuda za Srebrenicu izrekao je Sud BiH, osudivši ukupno 25 osoba, u Haagu je osuđeno 14 bivših pripadnika vojske i policije Republike Srpske, dok je pravosuđe Srbije osudilo pet osoba za zločine u Srebrenici, a u Hrvatskoj su osuđena dvojica bivših pripadnika Škorpiona. Najviši političko-vojni vrh ratne RS u piramidi zločina.

“Genocid označava bilo koje od sljedećih djela, počinjeno s namjerom da se u cijelosti ili djelimično uništi neka nacionalna, etnička, rasna ili vjerska grupa kao takva. U genocidna djela ubraja se ubijanje pripadnika grupe i nanošenje teške tjelesne ili duševne povrede pripadnicima grupe”, navodi se u Konvenciji o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, Generalna skupština UN-a 1948.

Radislav Krstić prvi je osuđeni za zločin genocida

Radislav Krstić, general-major u VRS i zapovjednik Drinskog korpusa prva je osoba u Haškom tribunalu osuđena za zločin genocida. Kazna zatvora od 46 godina, kasnije će biti smanjena na 35 godina. Kako je prilikom izricanja presude kazao sudija Almiro Rodrigues radilo se o smišljenoj odluci da se muškarci ubiju, koja je donesena uz punu svijest o tome kakve posljedice će ta ubistva imati po grupu u cjelini.

“Treba zamisliti na desetine srpskih vojnika ili naoružanih lica koji dolaze i odlaze, dobacujući diskriminatorne uvrede. Treba vidjeti kuće u plamenu. Treba zamisliti noć koja se spušta i krike koji se pojačavaju. Svjedoci su Vijeću opisali atmosferu terora koja je vladala, silovanja, ubistva, maltretiranja, i to do te mjere da su neki od izbjeglica počinili, ili pokušali da počine, samoubistvo. Odlukom da se ubiju vojno sposobni muškarci u Srebrenici, odlučeno je da se onemogući opstanak bosansko-muslimanskog stanovništva Srebrenice. Drugim riječima, s etničkog čišćenja prešlo se na genocid. Vijeće se stoga uvjerilo da je van svake razumne sumnje u Srebrenici počinjen zločin genocida”, naveo je u presudi Radislavu Krstiću, sudija Almiro Rodrigues.

Hiljade muškaraca i dječaka u zarobljeništvu

Strategija da se bosanski muslimani uklone iz Srebrenice formulisana je u Direktivi 7 koju je potpisao tadašnji predsjednik Republike Srpske, Radovan Karadžić, 8. marta, kojom vojsci RS-a nalaže “stvaranje uslova totalne nesigurnosti, nepodnošljivosti i besperspektivnosti daljeg opstanka i života mještana u Srebrenici i Žepi.”

Hiljade muškaraca i dječaka koji su u zarobljeništvo dospjeli nakon zauzimanja Srebrenice, pogubljeni su gotovo do posljednjeg čovjeka.

“Nakon ove ubilačke operacije i pokopa hiljade tijela u masovne grobnice, snage bosanskih Srba potaknute naređenjima Glavnog štaba poduzele su u septembru i oktobru mjere za prikrivanja tih zločina. Potaknuta je operacija ponovnog pokapanja masovnih razmjera”,  kazao je sudija Pretresnog vijeća, Christoph Flugge.

No Radovan Karadžić ostaće isključiv do kraja:

“Ovde se sudi ljudima za Srebrenicu, a taj istražni materiijal ide od oka, da vidimo te dokaze, da vidimo taj DNK, sve su laži”.

Dokazana odgovornost vojno-političkog vrha RS

Presudom Radovanu Karadžiću bivšem predsjedniku RS potvrđen je genocid u Srebrenici i dokazana odgovornost vojno-političkog vrha RS. Za genocid je presuđen i Ratko Mladića, zapovjednik Glavnog štaba VRS.

Osuđen je na doživotnu kaznu zatvora zbog genocida i zločina protiv čovječnosti. Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju proglasio ga je krivim i za progone, istrebljenja, ubistva, deportacije, prisilno premještanje, terorisanje, protivpravne napade na civile, te uzimanje talaca. Vijeće je konstatovalo da je optuženi imao namjeru da se bosanski muslimani iz Srebrenice eliminišu ubijanjem muškaraca i dječaka, te prisilnim odvođenjem žena, djece i dijela starijih muškaraca, i to putem počinjenja genocida, progona, istrebljivanja, ubistva i nehumanog djela prisilnog premještanja.

Srbija donijela dvije presude za zločine u Srebrenici

Pored Radislava Krstića za genoci u Srebrenici na doživotne kazne zatvora presuđeni su i general Zdravko Tolimir, pomoćnik za obavještajno bezbjednosne poslove Glavnog štaba Vojske Republike Srpske, potpukovnik Vujadin Popović i pukovnik Ljubiša Beara kao kao učesnici u udruženom zločinačkom poduhvatu, najviša vojna lica u vojsci RS .

Od Radovana Karadžića, bivšeg predsjedniika RS-a, potredsjednika Momčila Krajišnika, Biljane Plavšić, Nikole Koljevića – koji nije dočekao početak suđenja, Ratka Mladića zapovjednik Glavnog štaba VRS, do Ljubiša Beare, Zdravka Tolimira, Miće Stanišića, Stojan Župljanina, Radislav Krstića, Vujadina Popovića, Drage Nikolića. A to je tek vrh piramide koja uključe i pojedince presuđene pred sudom Bosne i Hercegovine, ali i sudovima izvan BiH.

Sud BiH osudio 24 osobe

Sud BiH osudio je 24 osobe za genocid i zločine u Srebrenici. Najviše kazne su dobili:
Franc Kos – 35 godina; Stanko Kojić – 32; Zoran Goronja – 30;  Vlastimir Golijanin – 15

Srbija je donijela dvije presude za zločine u Srebrenici. Jedna je donesena nakon što je s bivšim pripadnikom 10. diverzantskog odreda Brankom Gojkovićem zaključen sporazum o priznavanju krivice kojim je osuđen na zatvorsku kaznu u trajanju deset godina. Drugom presudom su četvorica nekadašnjih pripadnika paravojne jedinice “Škorpioni” – Slobodan Medić, Branislav Medić, Pero Petrašević i Aleksandar Medić – osuđeni na ukupno 53 godine zatvora za ubistva Srebreničana počinjena oko Trnova.

U Hrvatskoj su na po 15 godina zatvora osuđena dvojica pripadnika “Škorpiona” Milorad Momić i Slobodan Davidović koji su učestvovali u ubijanju zarobljenih srebreničkih Bošnjaka u mjestu Trnovo kod Sarajeva.

Osuđeno više od 50 osoba na više od 700 godina zatvora

Prema podacima Memorijalnog centra Srebrenica, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju, Sud Bosne i Hercegovine i sudovi u Srbiji osudili su više od pedeset osoba na više od 700 godina zatvora za zločine počinjene u Srebrenici.

Ratni komandant Vojske Republike Srpske (VRS) Ratko Mladić osuđen je na doživotnu kaznu zatvora zbog genocida i zločina protiv čovječnosti. Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju proglasio ga je krivim i za progone, istrebljenja, ubistva, deportacije, prisilno premještanje, terorisanje, protivpravne napade na civile, te uzimanje talaca. Vijeće je konstatovalo da je optuženi imao namjeru da se bosanski muslimani iz Srebrenice eliminišu ubijanjem muškaraca i dječaka, te prisilnim odvođenjem žena, djece i dijela starijih muškaraca, i to putem počinjenja genocida, progona, istrebljivanja, ubistva i nehumanog djela prisilnog premještanja, navodi se u sažetku presude Mladiću.

Žalbeno vijeće Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS), kao pravni nasljednik Tribunala u Hagu, izreklo je kaznu doživotnog zatvora bivšem predsjedniku bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) i vrhovnom komandantu Vojske RS-a, Radovanu Karadžiću.

Danski sudija Vagn Joensen je rekao da je Karadžić kriv za genocid, zločine protiv čovječnosti te kršenje zakona i običaja ratovanja.

BiH čeka zakon o zabrani negiranja genocida

Godine 1991. opština Srebrenica je brojala 37.000 stanovnika. Na popisu 2013. godine registrovano je 13.409 osoba.
Hiljade muškaraca i dječaka koji su u zarobljeništvo dospjeli nakon zauzimanja Srebrenice, pogubljeni su gotovo do posljednjeg čovjeka.

Samo neki od hiljada dokumenata haškog tribunala koji svjedoče o silovanjima, ubistvima, mučenjima, predstavljeni su ovdje. 25 godina kasnije, BiH nema zakon koji kažnjava sveprisutno negiranje genocida. Porodice i dalje tragaju za preko 1.000 žrtava genocida.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare