Posljednje naredbe za stanovništvo FBiH

Vijesti 17. mar 202117:30 > 17:38 0 komentara
Dron.ba za N1

Pojedini kantoni u Federaciji Bosne i Hercegovine, danas su donijeli nove naredbe za stanovništvo povodom pogoršane epidemiološke situacije.

Nove naredbe u Zeničko-dobojskom kantonu

Vlada Zeničko-dobojskog kantona na današnjoj vanrednoj sjednici, nakon razmatranja informacije o epidemiološkoj situaciji u ZDK-u, donijela je naredbe koje se odnose na zdravstvene ustanove, higijensko-epidemiološke službe, inspekcijske organe, policiju, ugostiteljske objekte, te ministarstva i druge organe uprave u ovom kantonu, saopćeno je iz Pres službe ZDK.

Vršilac dužnosti premijera ZDK Mirnes Bašić rekao je da su naredbe donesene na prijedlog Kriznog štaba Ministarstva zdravstva, usljed pogoršane epidemiološke situacije u ovom kantonu. Od 8. do 14. marta PCR testiranjem potvrđena su 472 nova slučaja, a brzim antigenskim testovima još 844. Novi slučajevi zaraze registrirani su u svim gradovima i općinama u ZDK-u.

”Naredbe se donose s rokom važenja od 14 dana, počevši od danas. Krizni štab je dužan da prije prestanka važenja donesenih naredbi sagleda kompletnu epidemiološku situaciju u ZDK i sačini procjenu rizika, te da Vladi, ukoliko je to potrebno, dostavi prijedlog novih naredbi i preporuka”, rekao je Bašić.

Nadležnim doktorima zdravstvenih ustanova primarne zdravstvene zaštite naređeno je da prije upućivanja Covid-19 pozitivnog pacijenta u JU Kantonalna bolnica Zenica i JU Opća bolnica Tešanj, obavezno kontaktiraju nadležnog infektologa JU Kantonalna bolnica Zenica, odnosno pulmologa JU Opća bolnica Tešanj. Prema naredbi, pacijenti iz općina/grada Zenica, Visoko, Kakanj, Breza, Zavidovići, Žepče i Vareš upućuju se u JU Kantonalna bolnica Zenica, dok se pacijenti područja općina Tešanj, Maglaj, Usora i Doboj Jug upućuju u JU Opća bolnica Tešanj.

Vlada ZDK je zdravstvenim ustanovama primarne zdravstvene zaštite naložila da obavezno i kontinuirano provode i dokumentuju procedure aktivnog praćenja pacijenata oboljelih od Covid -19. JU Kantonalna bolnica Zenica i JU Opća bolnica Tešanj zaduženi su da organizaciju rada specijalističko konsultativne zdravstvene zaštite na terenu, usklade sa epidemiološkom situacijom.

”Svim higijensko-epidemiološkim službama domova zdravlja na području ZDK (HES), naloženo je da svakog radnog dana do 12.00 sati, svim gradskim/općinskim sanitarnim inspektorima, obavezno putem službenog e-maila, izvrše prijavu zarazne bolesti COVID-19, a HES JU Poliklinika s dnevnom bolnicom Doboj Jug da prijavu zarazne bolesti obavezno putem službenog e-mail dostavi kantonalnoj sanitarnoj inspekciji”, navodi se u saopćenju.

Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove (KUZIP) Zeničko-dobojskog kantona i gradskim/općinskim inspekcijama, naloženo je da u skladu sa svojim nadležnostima pojačaju inspekcijski nadzor svih inspekcija, u cilju kontrole i provođenja naređenih mjera utvrđenih Naredbama Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva, koje je usvojila Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, radi sprječavanja širenja Covid -19 na području Zeničko-dobojskog kantona.

Vlada ZDK je KUZIP-u je naložila da izvrši inspekcijski nadzor u ustanovama koje zbrinjavaju i smještaju starije osobe, vezano za posjedovanje kriznog plana u slučaju pojave zarazne bolesti Covid -19, osiguranja prostorija za izolaciju oboljelih korisnika ustanove i internog plana za posjeta u ustanovi.

Nadležnim inspekcijama nalaže se da Kriznom štabu Ministarstva zdravstva dostave izvještaje o pojačanom inspekcijskom nadzoru, u cilju kontrole provođenja naređenih mjera i sprječavanja širenja Covid-19, te da navedene izvještaje dostavljaju u kontinuitetu svakih 14 dana.

Također, inspekcijama je naloženo da prijavu zarazne bolesti Covid-19 koju zaprime od nadležne HES, odmah po prijemu unesu u elektronsku bazu podataka Ministarstva unutrašnjih poslova ZDK, odnosno nadležne policijske uprave/policijske stanice.

Za lica kod kojih je utvrđena zarazna bolest Covid-19 nadležni sanitarni inspektor obavezan je bez odlaganja donijeti rješenje o zabrani kretanja i izolaciji u kućnim uslovima za oboljele osobe i osobe iz kontakta, u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti i Kantonalnim planom pripravnosti za oboljenja izazvana Covid-19.

Upravi policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona Vlada ZDK je naložila da putem policijskih službenika, svakodnevno i kontinuirano vrši kontrolu lica koja su oboljela od zarazne bolesti Covid-19, u skladu sa podacima koji su uneseni u elektronsku bazu podataka Ministarstva unutrašnjih poslova, te da o svakom nepoštivanju izolacije u kućnim uvjetima, bez odlaganja obavijesti nadležne inspekcije i poduzme mjere u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku, a u vezi sa članom 226. Krivičnog zakona FBiH.

Upravi policije nalaže se da poduzme mjere iz svoje nadležnosti i da pruži potrebnu podršku inspekcijskim službama u toku vršenje inspekcijskog nadzora, a u cilju kontrole provođenja naređenih mjera i sprječavanja širenja Covid-19.

Ugostiteljskim objektima naloženo je striktno postupanje po Naredbama Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva, koje je usvojila Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, uz obavezno pridržavanje higijensko-epidemioloških mjera donijetih od Zavoda za javno zdravstvo u Federaciji BiH.

Nalaže se ugostiteljskim objektima da stolove u ugostiteljskom objektu rasporede na način da se broj raspoloživih stolica za goste odredi tako da za svaku stolicu pripada minimalno 2 m2 površine prostora namijenjenog za prijem gostiju objekta. Obaveza ugostiteljskih objekata je da na vidnom mjestu u objektu istaknu informaciju koja sadrži podatke o površini dijela objekta namijenjenog za smještaj gostiju, te broj raspoloživih stolica za goste objekta.

Ugostiteljski objekti dužni su da zaduže osobu koja će osigurati provođenje ovih mjera, a za provođenje naredbe odgovorno je pravno lice, kao i odgovorna osoba u pravnom licu, te fizičko lice registrovano za obavljanje ugostiteljske djelatnosti.

Nadležne inspekcije zadužene su da vrše pojačan inspekcijski nadzor provođenja naloženih mjera u ugostiteljskim objektima, svako u okviru svoje nadležnosti, te da privremeno zabrane rad ugostiteljskog objekta za koji se utvrdi da ne provodi mjere u skladu sa ovom Naredbom.

Ministarstvima i drugim organima uprave naloženo je da postupaju po Naredbama Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva, koje je usvojila Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, te da u okviru svoje nadležnosti daju upute za postupanje institucijama iz svoje nadležnosti.

Vlada je usvojila revidirani Kantonalni plan pripravnosti za oboljenja izazvana Covid-19, istovremeno zaduživši Ministarstvo zdravstva da Plan dostavi svim zdravstvenim ustanovama na području ZDK-a. Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica zadužen je da pojača nadzor nad provođenjem i primjenom, a Krizni štab Ministarstva zdravstva da redovno revidira ovaj dokument, navodi se u saopćenju Pres službe ZDK.

Nova naredba na području Bosanskopodrinjskog kantona

Zbog pogoršane epidemiološke situacije u vezi pojave i širenja koronavirusa i visoke incidence obolijevanja kao i smrtnih slučajeva na području Bosanskopodrinjskog kantona (BPK), Krizni štab kantonalnog ministarstva zdravstva donio je novu naredbu kojom se, između ostalog, okupljanje na otvorenom i u zatvorenom prostoru ograničava na 15 osoba.

Po riječima predsjednika Kriznog štaba ministra zdravstva BPK Eniza Halilovića ova naredba ne važi za sve segmente.

„Iz tog dijela naredbe izuzimaju se obrazovne ustanove te sjednice Skupštine BPK, sjednice gradskog i općinskih vijeća, uz poštivanje naredbi Kriznog štaba Federalnog ministratsva zdravstva, kao i ostalih epidemioloških mjera. Također, zabranjuju se i posjete osobama smještenim u JU Dom za stara i iznemogla lica Goražde kao i organiziranje svih amaterskih-rekreativnih treninga u zatvorenom prostoru, rekreativnih kontakt sportova i to za sve koji nisu u takmičarskom – trenažnom procesu, kao i svim rekreativnim plesnim školama i kulturno-umjetničkim društvima“, pojašnjava Halilović.

Naredbom je dozvoljeno održavanje profesionalnih sportskih natjecanja u otvorenom i zatvorenom prostoru, ali bez prisustva publike, uz obavezno pridržavanje preporuka Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH.

„Privredna društva i poduzetnici koji se bave trgovinom na malo (marketi, supermarketi, hipermarketi, tržni centri, štandovi/tezge i sl.), uključujući i zelene pijace, kao i državni organi, organi lokalne samouprave, javne ustanove i preduzeća i drugi subjekti koji vrše javna ovlaštenja, banke, pošte i druge pravne osobe, koje neposredno pružaju usluge građanima u šalter salama, obavezna su da odrede jednu ili više osoba koje će biti odgovorne za poštivanje mjera nošenja zaštitne maske i držanja fizičke distance građana, odnosno korisnika usluga prilikom ulaska u ove objekte“, stoji u naredbi.

Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove Goražde naređeno je da kontinuirano kontrolira provođenje ovih naredbi i naredbi Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva, a ova naredba je stupila na snagu danas i važit će 14 dana.

Krizni štab je donio i zaključak kojim se od Vlade BPK Goražde traži da hitno putem Zavoda zdravstvenog osiguranja BPK Goražde osigura interventna novčana sredstva za zdravstvene ustanove sa područja BPK Goražde za neophodnu nabavku lijekova, kisika kao i za angažovanje spoljnih saradnika (anesteziologa, pulmologa) kao i drugog neophodnog kadra. Svim zdravstvenim ustanovama, naloženo je da ukoliko dođe do povećanog broja i hospitalizacije pacijenata oboljelih od COVID-19, u drugim objektima van bolničkog prostora, da stave na raspolaganje sve svoje kapacitete te u zajedničkoj koordinaciji izvrše preraspodjelu potrebnih medicinskih i drugih kadrova.

Od Zavoda za javno zdravstvo zatraženo je da u koordinaciji sa Ministarstvom za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport BPK Goražde hitno dostavi prijedlog za dalji način odvijanja nastave u obrazovnim ustanovama na području ovog kantona.

Nove naredbe u ZHK

Štab civilne zaštite Zapadnohercegovačkog kantona usvojio je Naredbu kojom se ograničava kretanje u periodu od 20:30 do 5 sati. Primjena ove naredbe počinje od 18. marta i trajat će do 31. marta.

Zabranjena su okupljanja više od 25 osoba u zatvorenim prostorima i više od 40 osoba na otvorenom prostoru, kao i publika na sportskim takmičenjima. Podsjećaju da je nošenje maski u zatvorenim prostorima obavezno.

Iz Vlade ZHK saopćeno je kako su zasjedali dan radnije na inicijativu Ministarstva zdravstva, rada i socijalne zaštite i Zavoda za javno zdravstvo, a zbog eksponencijalnog porasta i rekordnog broja novooboljelih u jednom danu od izbijanja pandemije koronavirusa.

“Štab je obaviješten o 125 novooboljelih osoba u posljednja 24 sata i ukupno 435 aktivno oboljelih osoba od koronavirusa što predstavlja eksponencijalni rast koji ugrožava zdravlje stanovnika i zdravstvene kapacitete. Cilj donošenja mjera je zaustaviti nagli porast oboljelih osoba i sačuvati zdravlje stanovika i zdravstvene kapacitete, a efekti ovih mjera i eventualno produženje će biti razmatrani u narednom razdoblju”, saopćeno je iz Vlade ZHK.

Podsjetimo, u posljednja 24 sata u Bosni i Hercegovini registrovano je 1.726 slučajeva zaraze korona virusom. Preminulo je 35 osoba, a 573 osobe su se oporavile.

Sutra je 11. vanredna sjednica Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH biće održana u četvrtak. Tema je, kako je najavljeno, pogoršanje epidemiološke slike u Federaciji BiH kao posljedica pandemije Covid-19 i prijedlog mjera za njeno suzbijanje.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!