Savjeti dr. Korjenić u vrijeme pandemije: Šta uraditi ukoliko vas boli zub?

Zdravlje 15. apr 202016:48 > 17:08
N1

Doktorica stomatologije Asja Korjenić za N1 je kazala da je u stomatologiji jako teško preducirati hitna stanja, no da su to u suštini sva upalna stanja koja obuhvataju pet simptoma: bol, povećana temeperatura, otok i nemogućnost funkcije.

“Zaboravljamo na pacijente starije životne dobi koji imaju protezu. Njima je hitno stanje ako im pukne preteza. Mora se povesti računa da se više priča o pomoći tim pacijentima i o maloj djeci prilkom nicanja zubića. Mliječni zub koji se klati je, također, jedno od hitnih stanja u stomatologiji. Pacijenti koji nose fiksne ortodonske aparate, u momentu kada žica izađe iz svog ležišta u bravici, može da stvori velike rane”, istaknula je Korjenić.

Preporučila je pacijentima da ono što mogu uraditi, sada kada je korona vrijeme, je da nazovu svog stomatologa, koji će, kako je kazala, sigurno u ovim trenucima dati adekatnu uputu šta da radi i kome da se obrati od nadležnih institucija koje su trenutno dežurne za zdravstvenu zaštitu.

Univerzalni lijek za lijepe zube je pranje, naglasila je i dodala da skoro sva upalna stanja vode porijeklo od neredovne higijene.

“Nažalost, još uvijek ljudi smatraju da je jednom ili dva puta dnevno dovoljno oprati zube, a to je netačno. Zubi kad se peru, to ne treba da bude samo jedna minuta”, navela je. 

Roditeljima je savjetovala da animiraju svoju djecu, tako što će im pustiti njihovu omiljenu pjesmicu koja traje minimalno dvije do tri minute i da oni četkaju zube.

Dr. Korjenić je napomenula da je jedna obična četkica i kuhinjska sol sasvim dovoljna da se zubi operu.

Za gledaoce N1 objasnila je i na koji način se ispravno stavlja maska i skidaju rukavice.

“Po ulasku u kuću najbolje se ponašati kao da ste zaraženi. Nakon dezinfekcije predmeta koje ste koristili vani, skidate maske i rukavice koje odmah bacate u kantu za smeće. Ne dira se za prednji dio, te se uzimajuci za gumice i bacaju u kantu”, istaknula je.

Kazala je i da je poželjno u kući napraviti zonu filtracije, odnosno neko mjesto gdje će se odložiti sve prljave stvari, garderoba i namirnice koje se unesu u kući.

“Garderobu koju ste unijeli na sebi, treba da se pere na temperaturama većim od 57 stepeni, obzirom da virus ne podnosi tako visoke temperature”, rekla je dr. Asja Korjenić. 

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad