Šta su čuvari dobrog imuniteta?

Zdravlje 15. dec 202014:12 > 16. dec 2020 09:23
Shutterstock

Zimi, a ove svakako više nego ranijih, neophodno je da poradimo na očuvanju imuniteta, jer je to prva brana od virusa. Vitamini, šetnja, minerali, svođenje stresa na što manji mogući nivo… Šta još treba uraditi?

Pođimo od svakodnevnih stvari. Povedite više računa da vam obroci budu uravnoteženi i raznovrsni, s dosta povrća i salate, bilo svježe ili turšije. Uvedite voćne užine, cijedite sokove od citrusa koji su riznice neophodnog nam vitamina C. I pijte čajeve – preporučuju se bar dvije različite vrste dnevno.

Uz vitamin C, čija su snažna dejstva opštepoznata, najefikasniji “pomagač” našeg imuniteta je cink, koga je veoma teško unijeti u potrebnim količinama ishranom. Može se naći u ostrigama, svinjskom, jagnjećem ili goveđem mesu, spanaću, boraniji, grašku, sjemenu bundeve, pivskom kvascu, bademu, kikirikiju, orasima, jajima, siru, jogurtu, pasulju, mlijeku…

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) pretpostavlja da trećina svjetske populacije ima nedostatak ovog minerala, a u radu njemačkih naučnika objavljenom na stranici Američke nacionalne medicinske biblioteke stoji da se zna da je deficit cinka “odgovoran” za 16 posto teških respiratornih infekcija širom svijeta.

Nedostatak cinka se najčešće javlja kod neuhranjenih osoba, starih ljudi, ali i kod onih sa različitim inflamatornim i autoimunim bolestima. Manjak cinka u organizmu može da se javi kod trudnica, pušača, dijabetičara. Osim za imunitet, cink je važan za zdravlje kostiju i kože, pomaže i kosi. Upravo njeno opadanje može da bude jedan od znakova da tijelu nedostaje ovaj mineral. Također, znaci mogu da budu i nesanica, sporo zarastanje rana, smanjen apetit, bijele tačke na noktima, čak i smanjenje seksualnog nagona.

Misli o svom zdravlju i imunitetu – neka svaki dan bude tvoj

Brojne studije potvrdile su pozitivan uticaj vitamina D na organizam i na smanjenje rizika od respiratornih infekcija, tako da je to vitamin koji se kao obavezan preporučuje u liječenju osoba zaraženih korona virusom. Ukoliko ga ne koristite, možda biste mogli da ga “ubacite na spisak”, naročito jer je dobar za kosti i zube, a utiče i na održanje normalne funkcije mišića.

Za imuni sistem važna su zdrava crijeva, pa zato crevna mikrobiota (ili mikrobni ekosistem crijeva) treba da bude u balansu. Međutim, neophodna ravnoteža može da bude narušena zbog stresa, bolesti, prekomjernog konzumiranja alkohola ili jednostavno – starenja. Poseban problem mogu da naprave antibiotici, koji ne biraju bakterije, pa uništavaju i one “dobre”. Zato je važna upotreba probiotika. Sve veći broj istraživanja potvrđuje tezu da probiotici, osim što održavaju želudačno-crevnu funkciju u normali, poboljšavaju imunološke funkcije, doprinose održavanju dobrog zdravstvenog stanja, a uz to preveniraju i infekcije. Među prvim preporukama, u svim smjernicama za upotrebu probiotika, najistraženija je probiotska bakterija na svijetu LGG – Lactobacillus rhamnosus GG, kakva se nalazi, na primjer, u kapsulama LinexComplex®.

Ukoliko je ravnoteža crevne mikrobiote više ili trajnije narušena, kao posljedica mogu da se jave imunološke, infektivne, metaboličke, pa čak i neke maligne bolesti. Prirodni probiotici (u namirnicama poput kefira, mekih sireva, jogurta, surutke, kiselog kupusa, krastavčića) pomažu našim crevima i redovno konzumiranje tih namirnica osigurava zdravu mikrobiotu, ali korištenjem samo njih nije moguće unijeti adekvatnu dozu probiotika koja može da ima pravi efekat kada je mikrobiota narušena. Metaboličkom aktivnošću probiotika u kapsuli brže se postiže ravnoteža mikrobiote, unosi se dovoljna količina probiotske bakterije i poboljšava apsorpcija vitamina i ostalih hranljivih materija.

Ključ zdravih crijeva je uravnotežena i raznovrsna ishrana, zato jedite voće i hranu bogatu vlaknima – boraniju, grašak, ovas, ječam, pšenične mekinje… Britansko udruženje dijetetičara navodi da su vlakna ključna hranljiva supstanca za podsticanje crevnih bakterija i njihovu raznolikost.

Kad nedostaje energije…

Važno je da ojačate imunitet, da imate pravilan rad crijeva i cijelog digestivnog trakta, ali i da imate energije. U zimskim mjesecima često i sami osjetimo da nam upravo nje ponestaje.

Važnu ulogu u poboljšavanju opšteg stanja ima i kompleks vitamina B. Vitamini B1, B2, B6 doprinose oslobađanju energije u metabolizmu. Vitamini B2 i B6 naročito doprinose smanjenju umora. Probiotici novije generacije, poput LinexComplex® u svom sastavu imaju i ove vitamine, ali i već pomenuti cink, štiteći zdravlje na tri najvažnije linije fronta – imunitet, balans mikrobiote crijeva i energija.

Vitamini B kompleksa imaju ključnu ulogu u metabolizmu bjelančevina, masti i ugljenih hidrata, čime se stvara energija. Doprinose održavanju organa za varenje i mentalnog zdravlja, ali i ljepšoj kosi, koži, noktima…

Ne zaboravite da unosite dovoljno tečnosti – potrudite se da izmjerite koliko je dnevno popijete. Uvedite lagane vježbe i šetnju, u skladu sa godinama i zdravstvenim stanjem. Pješačite 30 minuta dnevno, a ukoliko niste u mogućnosti – krećite se po stanu što više. Sigurno je da ćete se osjećati bolje i imati više energije.

Za vitalnost i zdravlje, a posebno za rad štitaste žlijezde, važan je i selen, a sve potrebne dnevne količine naći ćete u jednom brazilskom orahu.

Pri upotrebi suplemenata i probiotika najbolje je da se posavjetujete sa svojim ljekarom ili farmaceutom.

Važno je da čuvate zdravlje i održavate raspoloženje. Mislite i na sebe.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad