Ključni faktori koji se trebaju pratiti nakon infekcije koronavirusom

Zdravlje 29. jan 202119:31 0 komentara

U Bosni i Hercegovini danas najmanje 303 novozaražena koronavirusom. Od posljedica Covida preminulo je najmanje 20 osoba. Trenutno se u našoj zemlji evidentira blagi pad broja oboljelih, no stopa smrtnosti i dalje je visoka. Usporavanje rasta broja zaraženih evidentno je i na svjetskom nivou, ali uz novi soj koronavirusa poseban problem predstavlja produženi Covid koji zahtijeva njegu, suplemente i medicinske preglede.

Prema Worldmeter podacima blizu 74 miliona ljudi ozdravilo je od koronavirusa u svijetu, no vrijeme oporavka je za svaku osobu različito.

Prije četiri mjeseca prvi put je u svijetu upotrebljen termin „produženi kovid“ – a to su tegobe na koje se pacijenti žale nakon preležane infekcije. Više tegoba imaju pacijenti sa težim oblikom bolesti, nažalost tegobe mogu imati i oni koji su preležali lakše oblike covida.

“U pitanju je stanje ogromnog umora, javljaju se simptomi kao što su preznojavanje, zamaranje, nedostatak vazduha, zadihavanje. To su simptomi koji se tiču pluća, ali produženi kovid ne zahvata samo pluća – on može da zahvati srce, bubrege i najveća nepoznanica, koja se vezuje i za terapijski pristup, su neurološki simptomi koji se mogu javiti kao posledica kovida i mogu trajati duže”, kazala je pulmologinja Tatjana Radosavljević

Specijalistica interne medicine, subspecijalizantica kardiologije, Jasmina Ćorović-Kuburović koja radi sa postcovid pacijentima, a i sama je prebolovala koronavirus objedinila je preporuke supelemenata tokom infekcije i pet mjeseci nakon.

Doktorica Ćorović- Kuburović preporučuje – šta se pije od vitamina:

  • D VITAMIN minimalno 5.000 jedinica
  • VITAMIN C 3 grama
  • CINK 25 grama
  • SELEN 50 mikrograma
  • MAGNEZIJ 400 miligrama

Dodatni suplementi za Covid bolesnike:

  • Za one koji su pili antibiotike: ARTIČOKA
  • Kod gubitka čula alfapoična kiselina minimalno 600 miligrama
  • VITAMIN B12 1.000 miligrama

Nakon preležanog Covida veoma je bitno obaviti zdravstvene preglede da bi se utvrdilo stanje organba koje koronavirus najčešće napada.

“Ako pacijenta pregledamo na vrijeme, odmah nakon Covid infekcije, mi ćemo moći ustanoviti šta se dešava. Prvo možemo uraditi EKG pa ćemo vidjeti prve i osnovne podatke šta se dešava s njegovim srčanim ritmom. Pregledat ćemo ga fizikalno poslušati srce i pluća, a onda uraditi ultrazvuk srca”, istaknula je dr. Jasmina Ćorović-Kuburović.

Obzirom na činjenicu da u BiH nema screening programa, a na pregledima se otkrivaju razne patologije nevezano samo za Covid, kardiolozi također, ističu, važnost pregleda.

“To bi trebao biti obavezan algoritam tretmana kod postcovid bolesnika. Trebao bi se uraditi nakon nekih 45 dana nakon hospitalizacije. Eho kardiografija, to je bazična metoda u kardiologiji”, naveo je specijalizant kardiologije u Općoj bolnici “Abdulah Nakaš”, dr. Edin Begić.

Bilo da je riječ o pulmolozima ili kardiolozima svi savjetuju da je nakon infekcije ključno pratiti krvnu sliku, D-dimer i CRP. Bez obzira koliko se to u BiH činilo kao nemoguća misija veoma je bitno da pacijenti ostanu u kontaktu s ljekarom i da na vrijeme iznesu sve tegobe koje imaju.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!