Pružaju li vakcine BioNTech i Moderna trajnu zaštitu od korone?

Zdravlje 01. jul 202114:20 0 komentara
MARCO BERTORELLO / AFP

Prema jednoj američkoj studiji, mRNA vakcine pružaju dugotrajnu zaštitu od koronavirusa. Revakcinacija bi tako najprije bila nepotrebna, ukoliko mutacije suštinski ne promijene virus.

U poplavi brojnih zastrašujućih informacija, to je pozitivna vijest: američki stručnjaci došli su do indicija da mRNA cjepiva u ljudskom organizmu pokreću trajnu imunološku reakciju.

Prema rezultatima jedne studije objavljene u časopisu “Nature”,mRNA cjepiva poput BioNTech/Pfizer i Moderne mogla bi pružati višegodišnju zaštititu od SARS CoV-2. Revakcinacija, prema rezultatima studije, najprije nije neophodna. Preduslov za to bi, istaknuto je, bio da se struktura koronavirusa, usljed mutacija, ne mijenja suštinski.

U okviru studije ispitivano je samo dugoročno djelovanje mRNA vakcina, ali ne i drugih odobrenih vektorskih i drugih vakcina.

Dugoročno djelovanje B-ćelija

Istraživački tim, koji je predvodio Ali Ellebedy sa Univerziteta Washington u St. Louisu, ispitivao je takozvani “klicni centar” koji nakon infekcije ili cijepljenja nastaje u limfnim čvorovima.

Pri tome su odlučujući takozvani B-limfociti ili B-ćelije. Oni spadaju u bijela krvna zrnca (leukocite) i samo oni mogu stvoriti plazma-ćelije koje luče antitijela. B-limfociti i T-limfociti zajedno čine takozvani “adaptivni imunološki sistem”. On se može prilagoditi novim ili promijenjenim patogenima.

Ako se B-ćelije aktiviraju putem ovih tijelu stranih antigena, mogu se razviti u plazme ili memorijske ćelije koje proizvode antitijela. I što duže ti B-limfociti ostanu u tijelu, to se imuni sistem može uspješnije boriti s različitim varijantama virusa.

Klicni centar aktivan neuobičajeno dugo

“Naše studije pokazuju da vakcinacija ljudi zasnovana na SARS-CoV-2 mRNA indukuje trajni odgovorGC-B ćelija koji omogućava stvaranje robusnog humoralnog imuniteta,” ističe se u rezimeu studije. Dio imunološkog odgovora koji posreduju nećelijske komponente tjelesnih tekućina naziva se „humoralni imunološki odgovor”.

Studija je pokazala koliko se imuni odgovor pokazao “robusnim”: Obično su klicni centri posebno aktivni 14 dana nakon infekcije ili vakcinacije, ali tada aktivnost brzo opada. Kod svih 14 učesnika studije koji su cijepljeni mRNA vakcinom, klicni centar je i dalje bio vrlo aktivan čak 15 sedmica nakon prve doze cjepiva i broj memorijskih ćelija jedva da se  smanjio.

Trajne imune ćelije protiv korone?

Već u februaru su naučnici u okviru jedne studije dokazali da oni koji su se oporavili od infekcije koronavirusom u koštanoj srži još osam mjeseci nakon infekcije posjeduju imune ćelije protiv SARS-CoV-2.

Ova, kao i druge studije, došle su do sličnog zaključka da se kod onih koji su se oporavili od infekcije koronavirusom i do godinu dana u organizmu mogu zadržati memorijski B-limfociti. A ukoliko su oni koji su se oporavili također cijepljeni, eventualno se mogu čak stvoriti trajne imune ćelije protiv SARS-CoV-2.

Sličan dugotrajni efekat mogao bi nastupiti i kod osoba koje su vakcinisane mRNA cjepivom, ističu naučnici iz tima koji predvodi imunolog Ali Ellebedy sa Univerziteta Washington u St. Louisu.

Ako se SARS-CoV-2 usljed mutacije s vremenom u svojoj strukturi ne promijeni iz temelja, samo bi osobe sa slabim imunološkim sistemom, poput starijih osoba ili pacijenata čiji imunološki sistem je oslabljen zbog uzimanja lijekova, imunitet morali redovno pojačavati revakcinacijom.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!