
Za danas je najavljen vrhunac toplotnog vala u Bosni i Hercegovini i temperature koje će dosezati 40 stepeni. Kako građani da se zaštite od ove vrućine, savjete je dao Tihomir Bera, dežurni ljekar u Hitnoj pomoći Kantona Sarajevo.
Bera je kazao da je u posljednja 24 sata bio povećan broj pacijenata u Hitnoj pomoći, ali da je samo manji broj bio vezan za trenutnu meteorološku situaciju.
Dao je preporuke građanima.
"Nemojte izlaziti bez prijeke potrebe između 10 i 17 sati. Ako već morate, onda obucite odjeću od prirodnih materijala, stavite šešir ili kačket, sunčane naočale, kremu sa zaštitnim faktorom, i prije nego krenete popijte malo tečnosti. Ponesite vodu sa sobom, ali nemojte pretjerivati sa unošenjem tečnosti", kazao je Bera.
video-cdn src="https://best-vod.umn.cdn.united.cloud/stream?asset=sandberarep240621120210624115847166-n1info-ba-worldwide&stream=hp1400&t=0&player=m3u8v&sp=n1info&u=n1info&p=n1Sh4redSecre7iNf0" video-id="4377882"]
Savjetuje da se stanovi provjetre rano ujutro, te de se kansije zatvore prozori i navuku roletne, da se ne grije prostor.
"Hronično pacijenti znaju da moraju redovno uzimati terapiju. Dolazi do naglog pogoršanja zdravlja i kod zdravih i kod osoba sa hroničnim oboljenjima", kazao je.
Što se tiče rashlađivanja prostora, Bera savjetuje ne veću razliku od 7 do 10 stepeni.
"Ako rashladite auto ili stan na 20 stepeni pa izađene na 40, znam sigurno da će vam biti loše. Najlakša posljedica je kolabrirate, ali mogu biti i teže posljedice", upozorio je ljekar.
Uputio je i apel poslodavcima da preraspodjele radno vrijeme radnicima koji rade na otvorenom.
"Čovjek koji rade na asfaltiranju radi na 60 stepeni, radnici u kuhinjama rade na temperaturama koje se dižu do 50 i 60 stepeni. U autima naglo raste temperatura", kazao je.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare