Zašto imunitet “poludi” od korone

Zdravlje 04. maj 202115:20 0 komentara
DAVID GANNON / AFP / ilustracija

Ozbiljni respiratorni simptomi covid-19 posljedica su aktivnosti određenih imunih ćelija, što može prouzrokovati dugotrajno zapaljenje pluća. Doktor Aleksandar Mišarin je za Nova.rs objasnio zašto imunitet "poludi" od korone.

Aleksandar Mišarin sa Univerziteta Northwestern u Illinoisu i njegove kolege analizirali su tečnost iz pluća 88 osoba sa teškom upalom pluća izazvanom infekcijom koronavirusa.

Većina ovih pojedinaca imala je u plućima visok broj određenih vrsta T-ćelija, koje pripadaju ćelijama imunog sistema i ključne su za odbranu od infekcija.
Naučnici su takođe otkrili da skoro 70 odsto alveolarnih makrofaga, imunih ćelija koje se nalaze u malim vazdušnim vrećicama pluća, sadrži virus SARS-CoV-2.

Nalazi sugerišu da jednom kada virus dođe u pluća, može inficirati makrofage, koje reaguju stvaranjem zapaljenskih molekula koji privlače T-ćelije. T-ćelije zauzvrat proizvode protein koji stimuliše makrofage da stvaraju još više zapaljenskih molekula.

Ova uporna upala pluća može dovesti do posljedica opasnih po život i u principu objašnjava zašto se u tijelu usljed covid infekcije događa citokinska oluja koja razara cijeli organizam. Studija je objavljena u časopisu Nature.

A šta je zapravo citokinska oluja?

“U pitanju je preterana reakcija našeg imunog sistema na prisustvo antigena, u ovom slučaju virus korone. Citokini su mali proteinski molekuli koje možemo da posmatramo kao prenosioce informacija, ‘messengere’, između ćelija koje čine naš imuni sistem. Te ćelije su limfociti, monociti, eozinofili, makrofazi i brojne druge. Dolazi do hiperprodukcije ovih ćelija, koje luče sve više citokina i dolazi do hiperinflamatorne oluje”, objasnio je za Nova.rs dr Dejan Žujović.

Ta oluja, prema njegovim riječima, izaziva oštećenje alveola u plućima, “što direktno ugrožava njihovu osnovnu funkciju – transfer kiseonika iz udahnutog vazduha u krvotok pacijenta”.

Pored direktnog oštećenja plućnog tkiva, ovo stanje je odgovorno i za “pojavu diseminovane koagulopatije, začepljenja krvnih sudova raznih organa krvnim ugrušcima – bubrega, slezine, jetre, mozga i svih drugih parenhimskih organa”.

“Ova ozbiljna situacija dovodi do pada krvnog pritiska i mogućeg razvoja hemodinamske nestabilnosti i pada pacijenta u šok”, ističe dr Žujović.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!